پروتز هوشمند


پای هوشمند چیست؟ 
 
برای بسیاری از استفاده کننده گان از پروتز ( پای مصنوعی ) این سوال و خواسته مطرح است که پای هوشمند چیست و چگونه کار می کند. ابتدا باید این توضیح را ذکر کرد که منظور از پای هوشمند پروتز بالای زانویی است که در آن از مفصل زانوی هوشمند استفاده می شود. زانوهای هوشمند خود دارای تنوع می باشد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.
عملکرد مفصل در پروتز بالای زانو
یکی از اجزای مهم پروتز بالای زانو (Trans Femoral Prosthesis ) مفصل زانوست که در طی سالها پیشرفت در پروتز تغییرات فراوانی داشته است. مدلهای اولیه مفاصل به صورت تک محوری و تنها نقطه ای برای چرخش در مفصل زانو بود. رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی مفاصل فنردار، پنوماتیک و هیدرولیک تولید و بکار گرفته شد. به طور اختصار هنگامی که پای مصنوعی روی زمین قرار گرفته ( Stance Phase ) است ساختار مکانیکی همراه با پیستون هیدرولیک یا پنوماتیک ( در صورت وجود داشتن ) باعث ایجاد ثبات در زانو و مانع از خم شدن زانو می گردد.
هنگام بلند کردن پا از زمین در مفصل زانو آزادی حرکت به وجود می آید ( Swing Phase) تا مجددا پا با زمین برخورد پیدا کند .
با توجه به این دو فاز دقت و حرکت طبیعی مفصل در سطوح ناهموار و سرعتهای مختلف راه رفتن اهمیت خاصی پیدا می کند که به ترتیب در مفاصل فنر دار این ویژگی تطابق کم و در مفاصل هیدرولیک به سطح بسیار خوبی می رسد.
مفصل هوشمند چگونه کار می کند؟
در حال حاضر معروفترین مفصل هوشمند ( C-Leg  ) می باشد که یک مفصل هیدرولیک بالای زانوی تک محور می باشد که با یک سیستم میکروپروسس دار بسیار پیشرفته و دقیق رفتار مفصل را در فازهای مختلف با دقت بسیار زیاد تعیین می نماید. میکروپروسس اطلاعات دریافتی از سنسورهای محاسبه گر زاویه چرخش ( که در قسمت محور مفصل قرار گرفته) بعلاوه سنسورهای محاسبه گر نیرو ( که در قسمت ساق پا (Shin Tube ) ) با سرعت بسیار بالا ( 50 داده در ثانیه ) تحلیل می نماید و حجم مایع هیدرولیک را در پیستون هیدرولیک بسته به نیاز فرد استفاده کننده تنظیم می نماید. و این ویژگی باعث ثبات بالا و  تطابق بسیار زیاد مفصل در سطوح مختلف و سرعتهای مختلف می شود و از همین رو این مفصل را مناسب برای افراد ورزشکار و فعال می نماید.
غیر از C-Leg  مفاصل دیگر نظیر نابکو یا زانوی آداپتیو )Adaptive Knee  ) و ... وجود دارند که بعضی هر دو فاز را به صورت کامپیوتری کنترل می نمایند و بعضی تنها فاز سویینگ )  Swing Phase  ) را به صورت کامپیوتری کنترل می کنند.
 
 
چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳

برای مشاهده ساعت باید فلش پلیر روی سیستم شما نصب باشد.

شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
  Copyright © 2010. All rights reserved.